دبیرکل ناتو: مساله پناهگاه های تروریستان در پاکستان خیلی جدی است

ینس ستولتنبرگ دبیر کل ناتو می گوید که، مساله پناهگاه های امن گروه های تروریستی در پاکستان خیلی جدی است و ناتو در حل این مساله با حکومت افغانستان کمک می کند. دبیر کل ناتو می گوید که، امریکا و ناتو به مساله پناهگاه های امن برای گروه های تروریستی در پاکستان با جدیت می نگرند و برای سرکوب تروریستان با حکومت افغانستان کمک می کنند. این نخستین باری است که دبیرکل ناتو از موضوع پناهگاه های تروریستان در پاکستان به صراحت یاد می کند.

همواره پاکستان به پناه دادن به گروه های تروریستی در خاکش متهم شده است. مقام های حکومت افغانستان بارها از پاکستان خواستند که، از حمایت تروریستان دست بردارد. به تازگی وزیر دفاع و رییس ستاد ارتش نیروهای مسلح امریکا، روز سه شنبه در نشست استماعیه  کمیته خدمات نظامی مجلس سنای امریکا، اداره استخبارات نظامی پاکستان ” آی اس آی ” را به ارتباط با گروه های تروریستی متهم کرده گفتند، به نظر می رسد که اداره آی اس ای پاکستان روش خارجی جداگانه از حکومت را دارد. درهمین حال، دبیر کل ناتو در گفتگو با رسانه ها، گفته است که، مساله پناهگاه های امن گروه های تروریستی در پاکستان خیلی جدی است و ناتو در حل این مساله با حکومت افغانستان کمک می کند. دبیرکل ناتو در پاسخ به پرسشی که ناتو در ارتباط به مساله پناهگاه های امن برای تروریستان در پاکستان و در میدان جنگ و مبارزه برای سرکوب جنگجویان مخالف حکومت افغانستان چه کمکی کرده می تواند، چنین پاسخ داده است.

وی گفته است: ما افغانستان را در همه تلاش هایش در مبارزه با تروریزم و تامین ثبات این کشور، حمایت می کنیم. ما این کار را با کمک به آن ها در جنگ علیه تروریزم و طالبان انجام داده، ولی طبعاً به حل جدی مساله پناهگاه های امن تروریستان در پاکستان هم می پردازیم. بنا این چیزی است که افغانستان چندین بار آن را مطرح کرده و این موضوع، پیام اصلی امریکا در راهبرد تازه این کشور برای افغانستان و جنوب آسیا است. مساله پناهگاه های امن تروریستان قبل از این هم توسط ناتو و متحدین آن مطرح شده است.

این نخستین باری است که دبیرکل ناتو از موضوع پناهگاه های امن تروریستان در پاکستان به صراحت یاد می کند، اما مقام های امریکایی پس از اعلام راهبرد تازه امریکا در قبال افغانستان، از موجودیت پناهگاه های تروریستان در پاکستان با جدیت یاد کرده و از اسلام آباد خواستند که از حمایت این گروه ها دست بردارد.

جیمز متیس وزیر دفاع امریکا می‌گوید، امریکا پیش از آن که سایر اقدامات را علیه پاکستان به هدف ادعای حمایت از گروه‌های شورشی که در افغانستان فعالیت می‌کنند روی دست بگیرد، تلاش می‌کند که یک بار دیگر با پاکستان کار کند. اما مقام های پاکستانی همواره این اتهامات را رد کرده اند. وزیر امور خارجه پاکستان دیروز در واشنگتن به خبرنگاران گفت که، پاکستان دیگر بر طالبان افغان نفوذ ندارد. وی گفت که، پاکستان در سال دوهزار و شانزده پس از آن نفوذ خود بر طالبان را از دست داد که ملا اختر محمد منصور رهبر پیشین طالبان در نتیجه حمله طیاره بی پیلوت امریکایی در ایالت بلوچستان کشته شد. پس از اعلام راهبرد تازه امریکا در قبال افغانستان و جنوب آسیا، این اولین سفر وزیر خارجه پاکستان به واشنگتن است.

برچسب ها

نوشته‌های مرتبط


Top