تاکید وزیر دفاع آمریکا بر عملی شدن راهبرد تازه کشورش در افغانستان

وزیر دفاع آمریکا و دبیرکل ناتو در یک سفر از پیش اعلام نشده به کابل آمدند. وزیر دفاع آمریکا و دبیرکل ناتو در یک نشست مشترک خبری با رییس جمهورغنی اشتراک کردند. وزیر دفاع آمریکا می گوید آنچه که در راهبرد تازه کشورش آمده است عملی خواهد شد.

در اوج هیاهو میان کشورهای منطقه پس از اعلام راهبرد تازه آمریکا در قبال افغانستان، اینک جمیس متیس وزیر دفاع آمریکا و ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در سفر از پیش اعلام نشده به کابل آمدند. اما ورود این دو مقام ارشد خارجی، با موشک و راکت از سوی مخالفان مسلح حکومت استقبال شد. وزیر دفاع آمریکا و دبیرکل ناتو چند ساعت پس از حضور در کابل، در نشست مشترک خبری با رییس جمهورغنی حضور یافتند. جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا یک بار دیگر تعهد آمریکا در امر حمایت از افغانستان را اعلام کرد و گفت که، آمریکا آنچه را که در راهبرد تازه کشورش آمده است، عملی خواهد کرد.

وی افزود: “در راهبرد تازه آمریکا برای افغانستان، همه چیز واضح بیان شده است. ما به آنچه که در این راهبرد آمده است عمل می کنیم و در کنار تان در برابر تروریستان می جنگیم.”

درهمین حال، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو گفت که کشورهای عضو این سازمان در کنار آنکه کشورهای منطقه را برای ایفای نقش مثبت در راستای تامین امنیت در افغانستان تشویق خواهند کرد، لانه های امن تروریستان را نیز مورد هدف قرار خواهند داد. دبیر کل ناتو افزود: “ما کشور های منطقه را برای ایفای نقش مثبت در کار تامین امنیت در افغانستان تشویق می کنیم. اما پناهگاه های امن تروریستان را مورد هدف قرار خواهیم داد.”

ازسویی هم، رییس جمهورغنی مبارزه موثر علیه تروریزم را نیازمند اجماع منطقوی و جهانی می داند. آقای غنی تاکید می کند که در صورت به سرانجام رسیدن روند صلح با طالبان، مقابله با تروریزم بین ‌المللی جهت موثر خود را پیدا خواهد کرد. رییس جمهوری کشور همچنان از کشورهای منطقه به ویژه هند و روسیه می خواهد که در تجدید اجماع منطقوی سهیم شوند. آقای غنی همچنان می افزاید که افغانستان خواهان دنبال کردن صلح در دو محور است. به گفته وی، محور اول صلح با پاکستان است که از طریق گفتگوی دولت با دولت باید انجام شود و محور دوم گفتگو بین الافغانی میان مخالفان مسلح و حکومت است که دراین زمینه شورای عالی صلح نقش موثر دارد. آقای غنی همچنان از مخالفان مسلح می خواهد که با درک شرایط جدید به روند گفتگوهای صلح یکجا شوند.

نوشته‌های مرتبط


Top