حدود دوصد هزار تن در نه ماه گذشته در کشور بیجا شده اند

در نه ماه گذشته حدود دوصد هزار تن از شهروندان کشور در نتیجه نا امنی ها از مناطق اصلی خود بیجا شده اند. اداره هماهنگی کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد با ارایه این آمار می گوید که ولایت کندز با سی هزار بیجا شده داخلی در صدر فهرست قرار دارد.

اداره هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد با نشر گزارشی می گوید که از اول جنوری سال روان میلادی تا بیست و چهارم ماه سپتامبر حدود دوصد هزار شهروند افغانستان در نتیجه منازعات مسلحانه مجبور به ترک منازل شان شده اند.

بر بنیاد گزارش این اداره، ولایت کندز حدود سی هزار بیجاشده در صدر، ننگرهار با بیش از بیست و هشت هزار در رده دوم و بادغیس با حدود بیست و هشت هزار در جایگاه سوم و ارزگان با اضافه از هفده هزار بیجاشده در جایگاه چهارم قرار دارد.

از سوی دیگر، سیدحسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان می ‌گوید که در مقایسه با سال گذشته میلادی، میزان بیجاشدگان داخلی به صورت قابل ملاحظه کاهش یافته است. به گفته وی، سال گذشته حدود هفت صد هزار شهروند کشور از بهر نا امنی از مناطق اصلی شان بیجا شده بودند؛ اما امسال شمار بیجاشدگان داخلی در مدت نه ماه به مرز چهارصد هزار نرسیده است. وزارت مهاجرین تخمین می ‌کند که شمار بیجاشدگان داخلی ممکن تا پایان سال‌ جاری میلادی، به پنچ صد هزار تن برسد.

از سویی دیگر، ارقام سازمان اداره مهاجرت سازمان ملل متحد در افغانستان نشان می ‌دهد که از اول جنوری تا نیمه سپتامبر امسال، حدود سه صد و پنجاه هزار مهاجر فاقد اسناد از پاکستان و ایران به کشور برگشته اند.

برچسب ها

نوشته‌های مرتبط


Top