هیأت افغانستان روز یکشنبه به هدف اشتراک در مجمع عمومی سازمان ملل متحد عازم نیویارک می شود

قرار است رییس جمهوری کشور در رأس یک هیئت بلند رتبه جهت شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به روز یک شنبه عازم نیویارک شود. دفتر رسانه ای وزارت امور خارجه با نشر خبرنامه ای می گوید که در این سفر رییس جمهور را صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه کشور و یک هیئت بلند رتبه دولتی همراهی خواهند کرد.

وزارت خارجه کشور اعلام کرده است که قرار است رییس جمهورغنی با یک هیأتی بلندپایه به منظور شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، روز یکشنبه به آمریکا برود. این نخستین ‌بار است که رییس جمهورغنی در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت می‌ کند. در سال‌ های گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور و عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت در نشست ‌های مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت کرده بودند. وزارت امور خارجه کشور در خبرنامه‌ ای گفته است که رییس جمهورغنی ضمن سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، قرار است، او و وزیر امور خارجه، با سران و وزیران خارجه شماری از کشورها نیز ملاقات کنند.

قرار است که مجمع سازمان ملل متحد در هفتاد و دومین نشست ‌اش در مقر آن سازمان در نیویارک، روز سه شنبه، هفته آینده در بحث عمومی روی موضوع “تمرکز بر مردم، تلاش برای صلح و زندگی انسانی برای همه در یک سیاره پایدار” صحبت شود.

هنوز موضوع سخنرانی رییس جمهورغنی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد علنی نشده است. اما آگاهان به این باور اند که آقای غنی با توجه به راهبرد جدید آمریکا در قبال مبارزه با دهشت ‌افگنی در منطقه صحبت ‌هایی خواهد داشت.

موسی فریور، استاد علوم سیاسی به این نظر است که افغانستان می ‌تواند از طریق نماینده‌ اش در سازمان ملل متحد، سفارت کشور در آمریکا و اظهار نظر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، برای به دست آوردن حمایت ‌های بیشتر جامعه جهانی، زمینه ‌سازی کند. آگاهان به این باور اند که افغانستان می ‌تواند در این گونه نشست ‌ها مشکلات موجود را در سطح جهانی برای بحث مطرح سازد.

نوشته‌های مرتبط


Top