آمادگی ترکیه برای افزایش همکاری ها میان افغانستان و پاکستان

رییس جمهور ترکیه گفته است که کشورش آماده است در زمینه افزایش همکاری ها میان افغانستان و پاکستان پادرمیانی کند.

نخستن اجلاس سران سازمان همکاری های اسلامی در زمینه ساینس و تکنالوژی در قزاقستان برگزار شد. در این نشست نمایندگان پنجاه و هفت عضو این سازمان و پنج سازمان بین المللی و پنج کشور ناظر شرکت کرده اند. هدف از برگزاری این اجلاس، تحکیم روابطه بین کشور های اسلامی و تقویت فناوری در این کشور ها گفته شده است. محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور در این اجلاس اشتراک کرده است. آقای غنی در این نشست گفته است که افغانستان خواهان همکاری های بیشتر اقتصادی و ترانزیتی با کشور های آسیا میانه است.

رییس جمهورغنی در حاشیه این نشست با رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه نیز دیدار کرده است. در این دیدار رییس جمهور ترکیه از آمادگی کشورش در زمینه افزایش همکاری ها میان افغانستان و پاکستان خبر داده است. با این حال، رییس جمهورغنی گفته است که افغانستان آماده گفتگو با پاکستان برای رفع چالش ها موجود است.

در همین حال، دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی می گوید، تا زمانی که تروریستان در پاکستان تمویل و تجهیز شوند، تامین امنیت در کشور زمان گیر خواهد بود.

در افتتاح نخستن اجلاس سازمان همکاری های اسلامی در زمینه ساینس و فناوری در قزاقستان، رییس جمهور این کشور از اشتراک کنندگان این جلسه خواسته است که گروه پانزده کشورهای پیشرو اسلامی را به مانند گروه بیست ایجاد کنند، تا این گروه برای گسترش علوم و اقتصاد در جهان اسلام کار کند.

نوشته‌های مرتبط


Top