قزاقستان علاقه مند گسترش روابط بازرگانی با افغانستان است

مسوولان اتاق تجارت بین المللی قزاقستان در دیدار با هیأت بلند رتبه افغانستان در شهر آستانه خواهان گسترش روابط بارزگانی میان دو کشور شده اند. به گفته رییس اتاق تجارت بین المللی قزاقستان، در حال حاضر میزان داد و ستد بازرگانی میان کابل و آستانه به پنجاه میلیون دالر می رسد.

ماه حمل امسال نمایندگی اتاق تجارت و صنایع قزاقستان در کابل گشایش یافت. مقام های قزاقستانی هدف از گشایش این نمایندگی را گسترش روابط بازرگانی با افغانستان عنوان کردند. عتیق الله نصرت رییس اتاق تجارت و صنایع کشور آغاز به کار این نهاد را در کابل گام مهمی در راستای بهبود روابط بازرگانی میان دو کشور می داند، اما می گوید که هنوزهم مشکلاتی در این راستا باقی مانده است.

رییس اتاق تجارت و صنایع کشور گفته است که بازارهای قزاقستان مصرف کننده خوبی محصولات افغانستان بوده است؛ اما به گفته او میزان صادرات افغانستان به این کشور تا حدود پنجاه درصد کاهش یافته است.

در همین حال، عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت می گوید که نبود پیمان ترانزیتی با ازبیکستان سبب شده است که میزان داد و ستد بازرگانی افغانستان با قزاقستان تحت تأثیر قرار گیرد. آقای عبدالله می افزاید امیدواری های وجود دارد که در سفر آینده رییس جمهور غنی به ازبیکستان پیمانی با این کشور به امضا برسد.

با این حال، «ایان ایرینوف» رییس اتاق تجارت بین المللی قزاقستان تأکید کرده است که سرمایه گزاران این کشور علاقه مند سرمایه گزاری در بخش های گاز مایع و معادن در افغانستان استند و باید میزان داد و ستد بازرگانی میان دو کشور افزایش یابد.

همزمان عتیق الله نصرت رییس اتاق تجارت و صنایع کشور تأکید کرده است که به هدف گسترش روابط بازرگانی با قزاقستان باید برای بازرگانان دو کشور ویزه های دراز مدت داده شود. او همچنان گفته است که به این هدف باید محصول گمرکی بر اموال تجاری کاهش یابد تا میزان داد و ستدد بازرگان افغانستان و قزاقستان بیشتر شود.

نوشته‌های مرتبط


Top