متن کامل سخنرانی افتتاحیه صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در سومین نشست مقامات عالی‌رتبه دولت افغانستان و اتحادیه اروپا پیرامون حقوق بشر

۲۳ اسد ۱۳۹۶
وزارت امور خارجه – کابل

بسم الله الرحمن الرحیم
نحمده و نصلی علی رسوله الکریم و علی آله و اصحابه اجمعین
محترم بی بی گل رولا غنی بانوی اول کشور، وزرای محترم کابینه، فرانس مایکل میلبن، نماینده ویژه‌ٔ اتحادیه اروپا برای افغانستان، سفرا و نمایندگان محترم سازمان های بین المللی مقیم کابل، نمایندگان ادارات حکومتی، ژورنالستان محترم، خانم ها و آقایان!
السلام علیکم و رحمه الله و برکاته
در آغاز میخواهم از هماهنگی و همکاری دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا، و ادارات مختلف دولت افغانستان که برای برگزاری نشستِ مهم امروزی، تلاش کردند، سپاس گذاری کنم.
جای خرسندی است که شاهد برگزاری سومین نشست مشترک دولت افغانستان و اتحادیه اروپا در رابطه به مسایل حقوق بشری هستیم.
حاضرین محترم!
یکی از اهداف عمده دولت افغانستان، ترویج و نهادینه سازی اصول و ارزش های حقوق بشری در جامعه با هماهنگی و همکاری نهادهای ملی و بین المللی است.
در کنار تعهد دولت افغانستان به همکاران بین المللی خویش در چارچوب برنامه “خودکفایی و حسابدهی متقابل” (SMAF)، اصول اسلامی و ارزش های ملی نیز از ما می خواهد تا در راستای مقابله با نقض حقوق بشری انسان ها، و نهادینه سازی ارزش های حقوق بشری در این سرزمین، مسئولانه عمل کنیم.
ادامهٔ منظم و موفقانهٔ این نشست ها فرصتِ مناسبی است تا از منظر ملی و بین المللی، پیشرفت ها و موانع، در راستای بهبود وضعیت حقوق بشری مورد ارزیابی قرار گیرد. 
و اینگونه زمینه تبادل دیدگاه و تشریک تجارب بین المللی و همچنان هماهنگی و همکاری بهتر میان دولت افغانستان و جامعه جهانی در ارتباط به حقوق بشر بیشتر فراهم میگردد.
دولت افغانستان از تداومِ گفتمانِ حقوق بشر با اتحادیه اروپا و بررسی دست آوردهای افغانستان در راستای بهبود وضعیت حقوق بشری از سوی این اتحادیه، استقبال می کند.
ما باور داریم که تداوم گفتمان حقوق بشر میان دولت افغانستان و اتحادیه اروپا، یک چارچوب مؤثر و خوبِ برای نهادینه سازی ارزش های حقوق بشری در جامعه می باشد.
همکاران عزیز،
در یک سال گذشته مواردی از نقض حقوق بشر و حتی جنایات بشری مثل محاکمه صحرایی، کشتارهای دسته جمعی هدفمند، هدف قراردادن اماکن مذهبی و تأسیسات عام المنفعه در مناطق مختلف افغانستان توسط گروه طالبان و سایر گروه های تروریستی مخالفِ مردم و دولت افغانستان صورت گرفته است.
خواست مردم و دولت افغانستان این است که نهادهای بین المللی در قضاوت ها و فیصله های خویش پیرامون عاملان این جنایات وحشیانه ضد بشری و افراد و سازمان های حامی بیرونی این تروریست ها، این ملاحظات را در نظر داشته باشند.

در کنار این اتفاقات ناگوار، دولت افغانستان با توجه به تعهداتِ نشست های قبلی اش، اقداماتِ ارزنده ای را در راستای پاسداری از ارزش های حقوق بشری، روی دست گرفته است. 
ما متعهد هستیم که روند عملی سازی این ارزش ها را بیشتر از پیش تقویت نماییم.
در این ارتباط، انفاذ قانون منع شکنجه و ایجاد میکانیزم ملی جهت نظارت از شکنجه در کشور، انفاذ قانون منع آزار و اذیت زنان، تهیه و ارسال پیش نویس قانون حمایت از طفل به کمیته قوانین کابینه، تهیهٔ طرح تعدیل قانون جزا، ایجاد سارنوالی اختصاصی منع خشونت علیه زنان در ۳۴ ولایت و ایجاد معاونیت منع خشونت علیه زنان در تشکیلات لوی سارنوالی از مهمترین اقدامات عملی طی یک سال گذشته میباشد.
همچنان گزینش اعضای کمیسیون های مستقل انتخابات و شکایات انتخاباتی، برگزاری چهارمین سمپوزیم بین المللی زنان در کابل، انتصاب شش عضو زن در شورای عالی صلح نیز بخش دیگری از مهمترین دست آوردهای دولت افغانستان بعد از برگزاری دومین نشست مشترک افغانستان و اتحادیه اروپا در جون سال ۲۰۱۶ می باشد.
حضار گرامی!
ارائه گزارش از دست آوردهای حقوق بشری به میکانیزم های نظارتی سازمان ملل متحد یکی از مهمترین تعهدات دولت افغانستان می باشد.
چنانچه اخیراًهیأت جمهوری اسلامی افغانستان تحت ریاست محترم لوی سارنوال کشور، از گزارش دوم دوره یی دولت افغانستان پیرامون تطبیق کنوانسیون منع شکنجه دفاع نمودند. 
قرار است وزارت امورخارجه دومین الی پنجمین گزارش دوره ای افغانستان پیرامون سفارشات کمیته حقوق طفل را نهایی نموده در طول سال جاری به کمیته ناظر ارسال نماید.
به همین ترتیب وزارت امورخارجه با همکاری سایر نهاد های ذیربط روی تهیه گزارش از تطبیق کنوانسیون رفعِ کلیه اشکالِ تبعیض علیه زنان کار می نماید که در ماه سپتمبر ۲۰۱۷ نهایی خواهد شد.
کابینه جمهوری اسلامی افغانستان در رابطه به الحاق افغانستان به پروتکل منع شکنجه در اوایل سال جاری هجری شمسی تصمیم گرفته و همزمان با این، وزارت امور خارجه کار روی تهیه گزارش مقدماتی از تطبیق کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت را آغاز نموده است.
تعامل و همکاری با گزارشگران ویژهٔ سازمان ملل متحد یکی دیگر از تعهدات حقوق بشری دولت افغانستان می باشد که در این راستا سفر چند ماه قبلِ آقای Chaloka Beyani، گزارشگر خاص ملل متحد در امور بیجاشدگان داخلی به افغانستان، بیانگر همکاری و هماهنگی دولت با میکانیزم های نظارتی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد می باشد.
هم چنان دولت افغانستان از گزارشگر خاص سازمان ملل متحد در مورد مدافعین حقوق بشر دعوت نموده است تا در جریان سال ۲۰۱۷ از افغانستان بازدید نماید.
دولت افغانستان طی نامه جداگانه عنوانی تمامی گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد از آمادگی افغانستان برای زمینه سازی سفر این گزارشگران به کشور اطمینان داده است.
افغانستان حقوق بشر را از ارزش های مشترک جهانی میداند و به میکانیزم های نظارتی حقوق بشر سازمان ملل متحد اهمیت فراوانی قایل است و از آن حمایت می کند.
به همین اساس دولت افغانستان برای احراز کرسی عضویت شورای حقوق بشر در دوره ۲۰۱۸ الی ۲۰۲۰ نامزد شده و توقع ما از کشورهای عضواتحادیه اروپا و سایر کشورهای دوست اینست که از نامزدی افغانستان در شورای حقوق بشر ملل متحد حمایت نمایند.

حاضرین محترم،
در جریان بحث امروزی میان دولت افغانستان و اتحادیه اروپا که به ریاست مشترک محترم حکمت خلیل کرزی، معین این وزارت و آقای فرانس مایکل میلبن، نماینده اتحادیه اروپا در افغانستان پیشبرده خواهد شد، شما از جزئیات بیشتر در رابطه به اجراآت و کارکردهای دولت افغانستان در راستای نهادینه سازی موازین حقوق بشری و تطبیق اهداف و شاخص های مندرج جدول تعهدات در جریان قرار خواهید گرفت.
امیدوارم گفتمان مشترک حقوق بشر بین دولت افغانستان و اتحادیه اروپا بعد از تصویب سند موافقتنامه همکاری مشارکت و توسعه میان افغانستان و اتحادیه اروپا
(Cooperation Agreement on Partnership& Development) ، اساس حقوقی لازم را دریافته وتداوم آن در تأمین و تحقق حقوق بشر در افغانستان مؤثر و مفید واقع شود.
یکبار دیگر از همکاری و هماهنگی آقای میلبن و همکارانشان، سفرای کشورهای عضو اتحادیه اروپا، وزرای محترم و همکارانشان، برادر و همکار خوبم جناب آقای حکمت خلیل کرزی و همکاران ریاست حقوق بشر و امور بین المللی زنان وزارت امور خارجه تشکر و قدردانی مینمایم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

نوشته‌های مرتبط


Top