ارگان های امنیتی از تامین امنیت انتخابات پارلمانی اطمینان می دهند

تفاهمنامه همکاری ارگان های امنیتی برای تامین امنیت برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای ولسوالی بین کمیسیون مستقل انتخابات و مسوولان ارشد امنیتی امضا شد.

با آن که تا کنون اصلاحات اساسی در نظامی انتخاباتی کشور به وجود نیامده است اما تفاهمنامه همکاری تامین امنیت انتخابات بین کمیسیون مستقل انتخابات و مسوولان ارشد امنیتی کشور به امضا رسید. نجیب الله احمدزی رییس کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که نهاد های امنیتی باید در پهلوی تامین امنیت انتخابات از دخالت زورمندان در این روند نیز جلوگیری کنند.

وزیر داخله و رییس ستاد ارتش ملی می گویند که از تمام توان برای تامین امنیت انتخابات استفاده خواهند کرد. اما معصوم استانکزی رییس عمومی امنیت ملی می گوید که نباید بار تمام مسوولیت‌های انتخابات بر دوش ارگان های امنیتی گذاشته شود. وی از شهروندان کشور و عالمان دین می خواهد که در تامین امنیت و جلوگیری از تقلب در انتخابات پیشرو با نیروهای امنیتی و کمیسیون مستقل انتخابات همکاری کنند.

در همین حال، نهاد ناظر بر انتخابات بر شفافیت این روند تاکید می کنند و از کمیسیون مستقل انتخابات می خواهند که اصلاحات لازم را برای یک انتخابات شفاف و عادلانه مساعد کند.

پیش از این کمیسیون مستقل انتخابات شانزدهم سرطان سال آینده را زمان برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای ولسوالی اعلام کرده است اما نهادهای ناظر بر انتخابات باور دارند که هنوزهم اصلاحات بنیادی در نظام انتخاباتی و کمیسیون های انتخابات به وجود نیامده است. به باور آنان، این مسأله می تواند به سلامت انتخابات پیشرو صدمه بزند.

نوشته‌های مرتبط


Top