آمادگی چین برای میانجیگری میان افغانستان و پاکستان

رییس جمهور چین در دیدار با رییس جمهورغنی از آمادگی کشورش برای برگزاری یک نشست سه جانبه میان افغانستان، پاکستان و چین خبر داده است. شی جین پینگ رییس جمهور چین می گوید که پیکنگ از روند صلح افغانستان به رهبری دولت این کشور حمایت می کند و آماده است تا نشست سه جانبه را میان افغانستان، پاکستان و چین برگزار کند. گفته نشده است که این نشست سه جانبه چی وقت برگزار خواهد شد. رییس جمهور چین با تاکید بر گسترش همکاری‌ها میان افغانستان و چین بر حمایت دوامدار کشورش از روند گفتگوهای صلح دولت افغانستان تاکید کرده است.

در خبرنامه ریاست‌جمهوری آمده است که روسای جمهوری دو کشور در مورد همکاری‌های اقتصادی و تجاری و طرح موسوم به “یک کمربند یک راه یا راه ابریشم جدید” گفتگو کرده اند. رییس ‌جمهوری چین گفته که علاقه‌مند است روابط اقتصادی میان دو کشور از طریق تطبیق پروژه‌های زیربنایی چون خط آهن، برق و مسکن از سوی چین در افغانستان و صادرات اقلام خاص از افغانستان به بازارهای چین، گسترش بیشتر پیدا کند.

شی‌جین پینگ گفته که کشورش آماده‌است تا افغانستان را در زمینه تجهیزات برای مبارزه موثر با تروریسم همکاری کند. در همین حال، عمر احمد پروانی اگاه سیاسی با تاکید بر نقش برجسته چین در راستای تامین صلح در افغانستان و اقناع پاکستان مبنی بر مداخله نکردن در امور داخلی کشور می گوید تازمانی که مشکلات درونی افغانستان حل نشود صلح در کشور تامین نخواهد شد. این آگاه سیاسی می افزاید که افغانستان از چین بخواهد که بالای پاکستان فشار وارد کند که در مسایل افغانستان خصوصاً در راستای مبارزه علیه تروریزم بین المللی از این کشور حمایت کند.

آقای پروانی تاکید می کند که اگر حکومت در برابر هراس افگنان موقف روشن نگیرد، برگزاری اینگونه نشست ها بی نتیجه خواهد بود.

آگاهان سیاسی، به این باورند که چین روابط تنگاتنگ سیاسی و اقتصادی با پاکستان دارد و در شرایطی که افغانستان و پاکستان روابط پرتنش سیاسی را تجربه می‌کنند، چین می‌تواند نقش خوبی در بهبود روابط میان این دو کشور بازی کند، اما تامین صلح بستگی به این دارد که مشکلات داخلی کشور حل شود.

نوشته‌های مرتبط


Top