افغانستان مقام نخست را در برنامه سرمایه گزاری کسب کرد

در نشست سالانه سرمایه گزاری که در شهر دبی برگزار ‌شد، برنامه سرمایه گزاری در افغانستانمقام نخست را در میان کشورهای آسیایی میانه، روسیه و قفقاز گرفته است.

قربان حقجو معاون وزارت تجارت و صنایع کشور می گوید که این نشست اقتصادی با مشارکت نمایندگان ۱۲۰ کشور و نهادهای اقتصادی و مدنی برگزار شده بود. به گفته آقای حقجو، یکی از برنامه ‌های این نشست رقابت میان کشورهای است که بهترین برنامه را برای سرمایه گزاری ارایه کنند.

معاون وزارت تجارت و صنایع می گوید که کسب مقام نخست سرمایه گزاری افغانستان نشان می‌ دهد که افغانستان به سمت اقتصاد باز و پیشرفته در حرکت است. آقای حقجو می افزاید که در سال ۲۰۱۶ میلادی افغانستان با جذب یک اعشاریه هفت میلیارد دالر سرمایه بخش خصوصی دستاورد بزرگی در زمینه سرمایه گزاری داشته‌ است. به گفته او در یک سال گذشته بیشتر در بخش تولید انرژی و ایجاد کارخانه‌ های تولیدی در افغانستان سرمایه گزاری شده است.

این مقام حکومت افغانستان تاکید می کند که این دستاورد می‌ تواند چهره دیگری از افغانستان به جهان ارایه کند، کشوری که همیشه خبر انفجار و انتحار از آن گزارش می‌ شود. به گفته وی، هنوز چالش‌ هایی برای سرمایه گزاری در افغانستان وجود دارد که کمبود برق و نبود زیرساخت‌ ها از این چالش ‌ها است.

معاون وزارت تجارت نگرانی می کند که رقابت تولیدات داخلی با اجناس بدون کیفیت و ازران خارجی که وارد افغانستان می‌ شود، چالش دیگری در راستای تقویت تولیدات داخلی است که رقابتی کردن تولیدات داخلی افغانستان را با چالش مواجه کرده است. آقای حقجو خاطر نشان می کند که افغانستان برای رشد تولیدات داخلی باید در قسمت ایجاد زیربناها و افزایش سرمایه گزاری توجه کند و هزینه تولید را در این کشور پایین بیاورد.

برچسب ها

نوشته‌های مرتبط


Top