از سومین سالروز درگذشت مارشال محمد قسیم فهیم بزرگداشت شد

از سومین سالروز در گذشت مارشال محمد قسیم فهیم طی همایشی در کابل بزرگداشت شد. سخنرانان این مراسم با ستایش از رشادت و فداکاری های مارشال فهیم یاد آوری کردند.

محمد قسیم فهیم پس از سرنگونی رژیم طالبان به عالی ترین رتبه نظامی مارشالی رسید. به دنبال به شهادت رسیدن احمد شاه مسعود قهرمان ملی کشور، در جبهه متحد ضد طالبان شهرت بیشتری یافت. آقای فهیم پس از آن که احمدشاه مسعود در یک حمله انتحاری شهید شد، رهبری نیروهای مقاومت را در مبارزه علیه طالبان به عهده گرفت و نقش مهمی در فروپاشی رژیم طالبان بازی کرد. مارشال فهیم پس از فروپاشی رژیم طالبان در صحنه سیاسی افغانستان همواره حضور فعال داشت. آقای فهیم در دوره اول حکومت پنج ساله حامد کرزی گوشه نشینی را اختیار کرد تا آن که در انتخابات دوم ریاست جمهوری، وی به عنوان معاون اول ریاست جمهوری کشور انتخاب شد.

شماری از سخنرانان در همایش بزرگداشت از رحلت مارشال فهیم از وی به عنوان شخصیت یاد می کنند که همواره به منظور تامین صلح و امنیت در کشور تلاش می کرده است. حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور می گوید که مارشال فهیم در راه دفاع از وطن و تامین صلح در کشور تلاش می کرد و یکی از آرمان های بزرگش آبادی و امنیت افغانستان بود.

سرانجام مارشال محمد قسیم فهیم معاون اول ریاست جمهوری کشور عضو هیأت رهبری جمعیت اسلامی افغانستان سه سال پیش در صبح گاه روز یکشنبه هژدهم حوت/اسفند سال ۱۳۹۲ خورشیدی به عمر ۵۶ سالگی در کابل درگذشت.

برچسب ها

نوشته‌های مرتبط


Top