آگاهان: آمریکا با آوردن حکمتیار به‎ روند صلح، حضور دایمی‎اش را مشروعیت می‎دهد

آمریکا قصد دارد با یکجا شدن گلبدین حکمتیار به روند صلح و حضورش در صحنه سیاسی به حضور دوامدارش در افغانستان مشروعیت بدهد. شماری از آگاهان با بیان این مطلب می گویند که آمریکا نام حکمتیار را از فهرست سیاه بیرون و زمینه حضور آن‎را در قدرت سیاسی مساعد خواهد کرد.

گلبدین حکمتیار در گذشته های دور با آمریکا و کشورهای غربی رابطه خوبی داشته است. آمریکا قصد داشت در نخستین روزهای پیروزی مجاهدین در برابر رژیم کمونیستی آقای حکمتیار را با همکاری پاکستان در افغانستان به قدرت برساند. شماری از آگاهان سیاسی می گویند که با یکجا شدن گلبدین حکمتیار به روند صلح، آمریکا تلاش می کند تا حضور دایمی‎اش را در افغانستان مشروعیت دهد.

قطب الدین هلال معاون پیشین گلبدین حکمتیار گفته است که افغانستان به حمایت غرب به ویژه ایالات متحده آمریکا نیاز مند است. آگاهان سیاسی باور ندارد که حکمتیار بدون دخالت آمریکا به صلح یکجا می‎شد. عبدالشکور سالنگی آگاه سیاسی می گوید که آمریکا از حکمتیار به عنوان یک مهره در سیاست گذاری‎های کلان خود در افغانستان استفاده خواهد کرد.

درهمین حال، شماری از اعضای مجلس نمایندگان با تاکید برتامین صلح در کشور، می‎گویند که برخی از ماده های توافقنامه صلح با حکمتیار مشکل حقوقی دارد.

در حالی نمایندگان مجلس برخی از ماده‎های توافقنامه صلح با گلبدین حکمتیار را مشکل زا می دانند که پیش از این دیدبان حقوق بشر نیز از امضای توافقنامه صلح با حکمتیار انتقاد کرده بود.

برچسب ها ,

نوشته‌های مرتبط


Top