سازمان ملل: یک میلیون کودک در افغانستان با سوء تغذیه رو به رو اند

دفتر هماهنگی امور بشر دوستانه سازمان ملل با انتشار گزارشی اعلام کرده است که، یک میلیون کودک در افغانستان از سوء تغذیه رنج می برند. این دفتر گفته که سوء تغذیه کودکان در افغانستان را در مقابل بیماری های گوناگون که در دیگر کشور ها قابل درمان است بیشتر آسیب پذیر کرده است.

در این گزارش آمده است که، بسیاری از این کودکان در اثر ابتلا به بیماری‌ های قابل وقایه و تداوی، مانند اسهال و سینه-بغل جان داده اند. این بیماری ها که در بیشتر کشورها یک مشکل صحی معمول پذیرفته شده به دلیل سوء تغذیه برای کودکان افغان خطرناک ‌تر است و بیشتر کودکان مناطق دور دست افغانستان را تهدید به مرگ می کند. در مجموع دو اعشاریه هفت میلیون نفر در افغانستان از سوء تغذیه رنج می برند و گفته شده است، تنها شصت درصد جمعیت این کشور زیر پوشش خدمات صحی قرار دارند. در گزارش این سازمان، از این که تاسیسات صحی کار اندکی برای رسیدگی به کودکان و افراد بزرگ سال مبتلا به سوء تغذیه انجام می دهند اظهار نگرانی شده است. مطابق آمار ارایه شده در گزارش، تنها سی و هشت درصد از تاسیسات صحی افغانستان خدمات تغذیه ای فراهم می کند.

دفتر هماهمنگی امور بشر دوستانه ملل همچنان در گزارش خود گفته است که در نیمه نخست سال روان میلادی سه صد و سی و هشت کودک در جنگ میان نیروهای دولتی و طالبان کشته شده اند.

نوشته‌های مرتبط


Top