قوقندی: میزان وابستگی افغانستان به بندرهای تجاری پاکستان کاهش یافته است

وزارت تجارت و صنایع با سود آور خواندن بندر چاربها می گوید که با افتتاح شدن این بندر میزان وابستگی بازرگانان کشور به بندرهای تجاری پاکستان کاهش یافته است.

حکومت افغانستان افتتاح بندر چابهار را برای همکاری‌های بازرگانی منطقه‌ی موثر دانسته. مسوولان افغان گفته اند که این بندر از نظر صادرات و واردات کالاهای بازرگانی برای افغانستان از اهمیت زیادی برخوردار است. مسافر قوقندی سخنگوی وزارت تجارت و صنایع می گوید که گشایش این بندر نقش زیادی در رشد و انکشاف اقتصادی کشور خواهد داشت. آقای قوقندی، افتتاح بندر چابهار را یکی از دستاور های کلان حکومت می داند و می گوید که پس از افتتاح این بندر وابستگی افغانستان به بندر های تجاری پاکستان کاهش پیدا کرده است.

با این همه، شماری از اعضای مجلس نمایندگان افتتاح بندر چابهار در راستای تقویت ترانزیت و تجارت به ویژه واردات و صادرات کشور را یک گام مثبت می دانند.

در همین حال سخنگوی وزارت تجارت و صنایع از تلاش های حکومت برای دسترسی به تجارت جهانی تاجران کشور نیز سخن می گوید. آقای قوقندی می گوید که در آینده نه چندان دور حکومت افغانستان تفاهم نامه پنج جانبه لاجورد را امضا می کند که پس از امضای این تفاهم نامه بیش از چهل درصد تجارت از همین مسیر انجام خواهد شد.

بندر چابهار به عنوان وصل کننده کشورهای آسیای میانه از طریق افغانستان با هند خوانده می شود. با استفاده از این بندر بازرگانان افغانستان قادر می شوند که کالاهای بازرگانی خود را با هزینه کمتر انتقال دهند. بر اساس بر آوردها، استفاده از این بندر هزینه انتقال کالاهای بازرگانی را تایک هزار دالر در هر کانتینر کاهش خواهد داد.

برچسب ها

نوشته‌های مرتبط


Top