مینه پال: پنجمین نشست گروه چهارجانبه در سطح سفیران برگزار می شود

ریاست جمهوری می گوید که پنجمین نشست گروه هماهنگی چهارجانبه فردا در اسلام آباد پایتخت پاکستان در سطح سفیران کشورهای عضو بر گزار می شود. معاون سخنگوی ریاست جمهوری می گوید تا زمانی که پاکستان به وعده هایش که در نشست چهارم این گروه در کابل داده بود عمل نکند، پیشبرد گفت‎گوهای صلح با مخالفان مسلح دولت ضیاع وقت است.

حمله تروریستی بر ریاست محافظت رجال برجسته در کابل روابط میان کابل و اسلام آباد را به تیرگی کشاند، اما حالا ظاهرا تلاش ها برای بهتر شدن روابط میان این دو کشور آغاز شده است. دواخان مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری می گوید قرار است نشست گروه هماهنگی چهارجانبه فردا در اسلام آباد پایتخت پاکستان برگزار شود. آقای مینه پال می افزاید که این نشست در سطح سفیران کشورهای اشتراک کننده در نشست گروه هماهنگی چهارجانبه برگزار خواهد بود. معاون سخنگوی ریاست جمهوری تاکید می کند تا زمانی که پاکستان به وعده هایش که در دور چهارم نشست گروه هماهنگی چهارجانه در کابل وعده سپرده بود عمل نکند، حکومت افغانستان در دور پنجم مذاکرات صلح اشتراک نخواهد کرد.

این در حالیست که نمایندگان گروه چهارجانبه در آخرین نشست این گروه در کابل، در چهارم ماه حوت/اسفند سال گذشته، تصمیم گرفتند تا نخستین گفت‎گوی مستقیم با طالبان در ماه مارچ میلادی در پاکستان برگزار شود.

اما گروه طالبان با انتشار اعلامیه ای اعلام کردند که در این مذاکرات شرکت نمی‌کنند. همچنان در این نشست توافق صورت گرفته بود که هر چهار کشور به ویژه پاکستان اقدامات نظامی را علیه گرو‌های هراس افگن که حاضر به مذاکرات نیستند روی دست بگیرد.

این درحالیست که شماری از اعضای مجلس سنا به صداقت پاکستان در راستای تامین صلح در کشور از عینک تردید نگاه می کنند و می گویند که باید از پاکستان در خصوص پیشبرد مذاکرات صلح ضمانت بین المللی گرفته شود.

نشست گروه هماهنگی چهارجانبه در حالی در سطح سفیران کشورهای اشتراک کننده در اسلام آباد برگزار می شود که عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت در سفر به چین از مقامات آن کشور خواسته است که بالای پاکستان فشار وارد کنند تا آن کشور به تعهداتش در خصوص تامین صلح در افغانستان عمل کند.

برچسب ها

نوشته‌های مرتبط


Top