اتاق تجارت و صنایع وضعیت صادرات کشور را نگران کننده می خواند

مسوولان اتاق تجارت و صنایع میزان صادرات کشور به ویژه در چهار سال اخیر را نگران کننده می دانند. اتاق تجارت و صنایع با توجه به اهمیت و نقش صادرات در رشد اقتصادی کشور، دومین نشست ملی صادرات را در کابل راه اندازی کرده است. اشتراک کنندگان این نشست حمایت دولت برای توسعه سرمایه گزاری و نیز چگونگی صادرات در کشور را قناعت بخش نمی دانند و از حکومت می خواهند که در امر رشد صادرات از سرمایه گزاران حمایت کند. در همین حال خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع با نگرانی از وضعیت بد سرمایه گزاری در کشور، نبود راهکار های مشخص و بلند رفتن تعرفه های گمرگی و اخاذی در شاهراه ها را از دلایل اصلی کاهش صادرات در کشور عنوان می کند.

به گفته آقای الکوزی، افغانستان سالانه به طور متوسط بیشتر از پنجصد میلیون دالر صادرات و بیشتر از هشت میلیارد دالر واردات دارد. معاون اتاق تجارت و صنایع می افزاید این ارقام نشان می دهد که افغانستان در چهار سال گذشته ۹ درصد صادرات داشته است و این مساله برای آینده کشور نگران کننده است.

در همین حال عبدالباری رحمان معین وزارت تجارت و صنایع از تدوین راهبرد پنج ساله برای حمایت از صنایع در کشور خبر می دهد. آقای رحمان می گوید که تطبیق این راهبرد در راستای رشد صادرات کشور با اهمیت خواهد بود.

ازسویی هم محمد قربان حقجو رییس اداره سرمایه گزاری یا آیسا می گوید که بی کاری، کاهش میزان سرمایه گزاری و پایین آمدن عواید از دلایل عمده پایین بودن میزان صادرات کشور است. آقای حقجو تاکید می کند که برای رشد صادرات کشور حکومت باید از سرمایه گزاران و تاجران ملی حمایت کند.

این درحالیست که مسوولان اتاق تجارت و صنایع، با ارایه بسته پیشنهادی به جانب حکومت خواستار حمایت جدی حکومت در راستای رشد صادرات کشور شده اند.

ساخت لابراتورهای مجهز برای کنترل کیفیت مواد، پروسس و بسته بندی محصولات زراعتی، ساده سازی ارایه بیلانس تجاری و کاهش درصدی مالیات بر عایدات و نیز تشویق سرمایه گزاران برای ساخت سردخانه ها از پیشنهادهای عمده اتاق تجارت و صنایع به حکومت است.

نوشته‌های مرتبط


Top