آگاهان: شورای عالی صلح به تنهایی توان تصمیم گیری در گفت‎گوهای صلح را ندارد

شماری از آگاهان می گویند که شورای عالی صلح به شکل ساختاری و حقوقی توان تصمیم گرفتن مستقل را در روند صلح کشور ندارد. با آن که حکومت به پیش برد روند صلح خوشبین است، اما آگاهان می گویند که بدون همکاری صادقانه کشورهای دخیل به ویژه پاکستان، این روند نتیجه بخش نخواهد بود.

عبدالشکور سالنگی آگاه سیاسی می گوید که شورای عالی صلح به شکل ساختاری و حقوقی توان تصمیم گرفتن مستقل را در روند صلح کشور ندارد. آقای سالنگی می افزاید که نقش ندادن به شماری از کشور ها این روند را پیچیده تر کرده است. به باور آقای سالنگی، پاکستان به آسانی حاضر نخواهد شد در روند صلح افغانستان همکاری صادقانه کند و باید جامعه بین المللی از این بابت بالای پاکستان فشار وارد کند.

به تازگی شورای عالی صلح گفته است اگر حکومت نتواند روند صلح کشور را به پیش ببرد این شورا به تنهایی در این زمینه کار می کند و زمینه گفت‎گوهای صلح را فراهم می سازد.

خواستیم در این زمینه دیدگاه حکومت را داشته باشیم، اما موفق به این کار نشدیم. پیش از این رییس جمهور غنی گفته است روند صلح کشور حوصله استراتیژیک می طلبد.

با آن که گلبدین حکمتیار به نمایندگی از حامیان خود گفته است که با حکومت مذاکره می کند؛ اما با وجود آمدن نمایندگان آقای حکمتیار تاکنون سرنوشت مذاکره با آنان معلوم نیست.

این درحالیست که قرار بود گفت‎گوهای مستقیم صلح بین طالبان و حکومت تا پانزدهم ماه حوت سال گذشته برگزار شود، اما با رد گفت‎گو های صلح از سوی طالبان، این روند با سرنوشت گنگی مواجه شده است.

نوشته‌های مرتبط


Top