نگرانی از فعالیت «حزب‌التّحریر»؛ تحریر حزب سیاسی یا گروه تروریستی؟

دفتر حزب التحریر افغانستان طی اعلامیه یی در حالی که دولت وحدت ملی را دست نشانده ی غربی های خوانده و متهم به کشتار مردم کرد، گفته های پسین عبدالله عبدالله؛ رییس اجرایی در قبال این حزب را بی بنیاد خوانده و گفته است، عبدالله برای گفته هایش هیچ مدرکی نداشته و اشتباه می کند. همچنان این حزب گفته است، او بر مبنای منافع ملی افغانستان کار می کند.

رییس اجرایی دو روز پیش، در نشست شورای وزیران گفته بود، حزب التحریر حزب سیاسی نبوده و بستری برای گسترش تروریزم و فعالیت های هراس افگنانه است؛ که در حوزه ی اکادمیک و دانشگاهی، و بین جوانان کشور فعالیت می کند، که تا حال مورد توجه دولت قرار نگرفته است.

حزب التحریر سازمانی است که تشکیل خلافت در سراسر جهان اسلام را هدف خود و هریک از کشورهای اسلامی را ولایتی از این خلافت، با مرکزیت سرزمین های عربی می داند. این حزب را شیخ تقی الدین؛ روحانی فلسطینی در ۱۹۵۳ تاسیس کرد و حالا اعضای آن مدعی هستند که در ۴۵ کشور فعالیت دارند.

این در حالی ست که، وزارت عدلیه ی کشور نیز اعلام کرد، حزبی به نام تحریر را در فهرست احزاب نام نویسی شده و شناخته شده ندارد و حتا، این حزب غیر قانونی فعالیت می کند.

واکاوی این بحث با عزیزاحمد حنیف نویسنده و پژوهشگر و عبدالمنان دهزاد روزنامه نگار.

 

برچسب ها

نوشته‌های مرتبط


Top