وزیر خارجه آمریکا پاکستان را شریک قابل اطمینان خواند

وزیر خارجه آمریکا روابط واشنگتن و اسلام آباد را در راستای مبارزه با تروریزم در منطقه با اهمیت خوانده است. وی که پس از دیدار با وزیر خارجه پاکستان در یک نشست خبری در واشنگتن سخن می گفت، پاکستان را شریک قابل اطمینان آمریکا خوانده و گفته است که واشنگتن تلاش خواهد کرد روابط خود را با اسلام آباد تقویت کند.

پس از اعلام راهبرد جدید جنگی آمریکا در قبال افغانستان، مقام های پاکستانی واکنش تند نشان دادند. پس از اعلام این راهبرد وزیر خارجه پاکستان به هدف جلب توجه کشورهای منطقه به چندین کشور از جمله چین سفر کرد. اکنون خواجه آصف در سفر به واشنگتن با وزیر خارجه آمریکا دیدار و گفتگو کرده است. با آن که جزییات گفتگوهای آنان هنوز روشن نیست؛ اما رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار با همتای پاکستانی خود در واشنگتن، ظاهرا از روابط سازنده کشورش با اسلام آباد سخن گفته است.

آقای تیلرسن گفته است: “پاکستان شریک قابل اطمینان آمریکا است. ما “در همه سطوح” کار می کنیم تا روابط خود را با اسلام آباد تقویت کنیم. روابط واشنگتن و اسلام در سطح منطقه “بی نهایت” با اهمیت است. پاکستان نه تنها در قضیه افغانستان مهم است بلکه وی نقش اساسی در منطقه دارد. رویکرد ما با جنوب آسیا به ویژه افغانستان به معنای تقویت روابط ما با هند و پاکستان است تا تروریزم ریشه ‌کن شود و از حکومت افغانستان جهت تأمین امنیت برای حمایت صورت گیرد.”

وزیر خارجه آمریکا همچنان تأکید کرده است که واشنگتن در مورد آینده پاکستان نگرانی دارد. هرچند او به گونه روشن نگفته است که نگرانی واشنگتن از بابت چیست؛ اما به نظر می رسد دستیابی تروریستان به سلاح های هسته ای این کشور نگرانی عمده آمریکا باشد.

وزیر خارجه آمریکا افزوده است: “ما در مورد آینده پاکستان نگرانی‌ هایی داریم، زیرا می‌ خواهیم که حکومت‌ شان با ثبات باشد، می‌ خواهیم مسالمت ‌آمیز عمل کنند و بسیاری موضوعاتی که آنان در موردش در داخل پاکستان مجادله می‌ کنند، مسایل مربوط به ما نیز است.”

این درحالیست که پیش از این جیمز متیس، وزیر دفاع و جوزف دنفورد رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، در کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای این کشور از موجودیت گروه ‌های تروریستی در پاکستان انتقاد کرده اند. آقای متیس گفته است که واشنگتن یکبار دیگر در مورد راهبرد جدید آمریکا برای جنوب آسیا با پاکستان کار خواهد کرد تا این کشور از حمایت تروریزم دست بردارد.

برچسب ها ,

نوشته‌های مرتبط


Top