مکین راهبرد برای موفقیت در افغانستان پیشنهاد کرد

جان مک‌کین رییس کمیته خدمات نظامی مجلس سنای امریکا  راهبرد برای موفقیت در افغانستان را پیشنهاد کرده‌است. رییس کمیته خدمات نظامی مجلس سنای امریکا گفته است که امریکا، بدون هدف در افغانستان است و تصویب یک راهبرد جدید برای تأمین منافع امنیت ملی امریکا در افغانستان مهم است. در استراتژی جدید برای موفقیت در افغانستان که از سوی آقای مک‌کین پیشنهاد شده است، بر افزایش نیروهای ضد تروریزم در افغانستان و دادن آزادی بیشتر به آنها جهت هدف قراردادن طالبان، گروه تروریستی داعش و دیگر گروه ‌های افراطی تاکید شده است.

به درازا کشیدن اعلام راهبرد تازه امریکا در مورد افغانستان، سر و صدا های زیادی را در میان شماری از وزیران کابینه رییس جمهور امریکا و شماری از چهره های نظامی پیشین این کشور به میان آورده است.  شماری از نظامیان پیشین امریکا که میدان های گرم نبرد افغانستان را تجربه کرده اند، برافزایش و تداوم حضور نیروهای امریکایی تاکید می کنند. تاخیر برنامه راهبردی از سوی کاخ سفید برای افغانستان سبب شد تا جان مک کین، رییس کمیته نظامی سنای امریکا راهبرد خود را برای این کشور اعلام کند. در راهبرد این سناتور ارشد امریکایی آمده است که، امریکا نیروی بیشتر برای ماموریتش در افغانستان بفرستد.

وی گفته است: ما باید حقایق را بپذیریم، ما در حال شکست در افغانستان استیم و اگر ما قصد داریم که وضعیت را تغییر بدهیم وقت بسیار مهم است.

در استراتژی جدید برای موفقیت در افغانستان که از سوی آقای مک‌کین پیشنهاد شده، بر افزایش نیروهای ضد تروریزم در افغانستان و دادن آزادی بیشتر به آنها جهت هدف قراردادن طالبان، گروه تروریستی داعش و دیگر گروه‌های افراطی شامل است. اما روشن نشده است که چه تعداد سرباز امریکایی اضافی به افغانستان فرستاده شوند.

در حال حاضر هشت هزار و چهار صد سرباز امریکایی در افغانستان مستقر اند. آنان در چارچوب مأموریت حمایت قاطع ناتو سرگرم آموزش، مشوره دهی و کمک با نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان استند.

رییس کمیته خدمات نظامی مجلس سنای امریکا نیز می‌خواهد که فشار بیشتر بالای پاکستان وارد شود تا از فراهم ساختن پناهگاه‌ ها برای طالبان و شبکه حقانی دست بکشد.

وی گفته است:  امریکا باید بالای پاکستان فشار های لازم وارد کند تا این کشور از حمایت تررویستان دست بردارد. فشار وارد کردن بر پاکستان یگانه گزینه برای خشکاندن لانه امن تروریستان در خاک این کشور است.

آقای مک‌کین اکنون تحت تداوی قرار دارد گفته‌است، در ماه سپتامبر خواهان رأی گیری مجلس سنای امریکا در مورد راهبرد ‌اش خواهد شد. در این راهبرد همچنان، مشارکت درازمدت و دوامدار میان امریکا و افغانستان که شامل حضور پایدار امریکا علیه تروریزم در افغانستان می‌شود، پیشنهاد شده‌است.

برچسب ها

نوشته‌های مرتبط


Top