حامد کرزی خواهان برگزار لوی جرگه عنعنوی شد

حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور می‌ گوید که راهبرد جنگی جدید آمریکا در قبال افغانستان، سبب تقابل قدرت‌ های بزرگ در کشور می ‌شود و برای جلوگیری از چنین کاری باید لوی جرگه عنعنوی تدویر شود.

رییس جمهور پیشین کشور روز (پنجشنبه ۲۰ میزان/مهر) در یک نشست خبری در کابل در پیوند به راهبرد جدید جنگی آمریکا در قبال افغانستان موضع خود را اعلام کرد. آقای کرزی می ‌گوید که جنگ جاری در کشور که روزانه از مردم افغانستان قربانی می ‌گیرد، جنگ بر سر منافع قدرت ‌های بزرگ جهانی است نه جنگ با تروریزم، زیرا به گفته او جنگ با تروریزم پانزده سال پیش پایان یافته بود.

آقای کرزی می افزاید که جنگ کنونی علیه تروریزم و طالبان نبوده است؛ بلکه جنگ بر سر منافع کشورهای دیگر است که از مردم افغانستان قربانی می‌ گیرد و هزینه این جنگ را مردم افغانستان به دوش می ‌کشند.

آقای کرزی در واکنش به راهبرد جدید جنگی آمریکا درقبال افغانستان می گوید که این راهبرد پیام جنگ و تفرقه افگنی در منطقه دارد. رییس جمهور پیشین کشور تاکید می کند که در حال حاضر یک تقابل بسیار کلان در میان کشورهای جهان در منطقه جریاد دارد و او نمی ‌خواهد که افغانستان میدان رقابت کشورهای بزرگ شود.

آقای کرزی با اشاره به تلاش‌هایش در زمینه گفتگوهای صلح با گروه طالبان می گوید که او در این زمینه به افراد این گروه نامه فرستاده و از آنان خواسته است تا از طریق صلح و نشستن با مردم، در افغانستان صلح و امنیت بیاورند.

حامد کرزی می افزاید که بهترین راه در شرایط کنونی برای بیرون ‌رفت از معضلات، دایرشدن لوی جرگه عنعنوی است و در این مورد با سران حکومت و طالبان تماس گرفته است.

برچسب ها

نوشته‌های مرتبط


Top